Üniversite / Üniversite-Öğrencilerine-Öneriler

Üniversite Öğrencilerine Öneriler

Günümüzde üniversite öğrenimi gören insan sayısı sıklıkla artıyor. Bu belge, size yol göstermek amacıyla hazırlandı. Üniversitedeyim ve ne yapmam gerekir sorusunu sorarsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Ben, üniversitedeyken çok iyi bilgiler öğrendim ve birkaç tasarı üzerinde çalıştım. Ancak, üniversitede verdiğim önerilerin bazılarını uygulayabildim. Bu yazıyı, üniversite öğrencilerini anlayarak yazdığımı düşünüyorum.

Bu öneriler aşağıda verilmiştir:

Hedefinizi Doğru ve Tam Olarak Belirlemek

Hedef belirlemeniz, neden çalışmanız gerektiğini ve neler yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından önemlidir. Ayrıca istediğiniz hedef gerçekleşmeyeceğinizi anladığınızda başka seçenekleri de belirlemeniz gerekir.

Temel Bilgileri İyi Bilmek

İnsanlarla iletişim, dilbilgisi, temel sağlık bilgileri, temel matematik, bilgisayar kullanımı, temel işletme bilgileri gibi bilgileri iyi bilmeniz, üniversite hayatınız ve ilerisi için çok iyi olmasını sağlayabilir.

Hangi Bölüm Olursa Olsun Dersleri İyi Çalışmak

Dersleri iyi çalışmak, okuduğunuz bölümde olan dersleri öğrenmenizi ya da en azından bu derslerle ilgili ön bilgi edinmenizi sağlar. Ayrıca, sınıf atladığınız zaman daha az dersle uğraşmanızı ve okulu en kısa zamanda bitirmenizi sağlayacaktır.

Okuduğunuz Alanla İlgili Aldığınız Derslerin Dışında Araştırma Yapmak

Okuduğunuz bölümle ilgili araştırma yapmanın size bu bölümle ilgili ufuklar açacaktır. Okuduğunuz alanın dallarının neler olduğunu, bu dalların tanımlarını ve bu alanla ilgili birçok kavramı bilmeniz gerekir. Ayrıca, araştırma yapmak, istediğiniz ve size en uygun bir alanda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır.

Kendinize ve Başkalarına Yararlı Çıktı Üretecek En Az Bir İşi Yapmak

İster gönüllülükle olsun ister para karşılığı olsun kendinize ve başkalarına yararlı olmalısınız. Ayrıca, kendinize olan özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

Kötü İnsanlardan Mümkün Olduğu Kadar Kendinizi Uzaklaştırmak

Kötü insanlardan uzak durmak sizin hayatınızın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Hep kendisini düşünen, başkalarını aşağı gören ve kendisini başkalarından üstün olarak gören, aşağılık duygusu içinde olan, çıkarcı olan insanlar iyi insanların hayatında fazlalık yaratır.

Yardıma Gereksinim Duyan İnsanlara Yardımcı Olmak

Yardıma gereksinim duyan ve başkalarından yararlanma duygusu olmayan insanlara yardımcı olmalısınız. Hayatta önemli olan yalnız siz değilsiniz.

Okuduğunuz Bölümle İlgili Alanın Dışında İstediğiniz ve Size Gerekli Olabilecek Bir ya da Birkaç Alanla İlgilenmek

Tek bir bölüme takılı kalmamalısınız. Gerektiğinde başka alanlarla uzmanlaşmasanız kendinize ve başkalarına yarar sağlayabilir. Örneğin, makine alanıyla ilgili bir bölüm okuyorsanız, elektronik alanı ya da bilgisayar alanı gibi kendi alanınıza yakın bir alanla uğraşabilirsiniz. Başka bir örnek olarak, edebiyat alanıyla ilgili bir bölüm okuyorsanız, halk sağlığı alanı ya da fizik alanı gibi kendi alanınızdan uzak başka bölümlerle de uğraşabilirsiniz.

Üniversitede En Az Bir Topluluğa Katılmak

Üniversitede topluluklara katılmanın size ve başkalarına birçok yarar sağlayabilir. Bu toplulukların çoğunda çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin size ve başkalarına birçok yararı olur.

Kendi Ayaklarınızın Üzerinde Durmaya Çalışmak

Hayatınızı sürdürme açısından yakınlarınız ya da başka insanlara pek güvenmeyin. Ev işleri yapmak ya da az da olsa para kazanmak gibi hayatınızı kendi başınaymış gibi sürdürmeye çalışmalısınız.

Teknolojiyi Takip Etmek

Teknoloji gün geçtikçe hızla ilerliyor. Teknoloji haberleri okumanız, teknolojiyle ilgili son gelişmeleri öğrenmeniz size yarar sağlayacaktır. Ancak, teknolojiye gerektiğinden çok para harcamamalısınız. Örneğin, bir cep telefonunuz var ve yeni modeli piyasaya sürüldü. Telefonun yeni modeli sürüldü diye yenisini almaya çalışmak israftır.