Üniversite / Bilgisayar-Alanıyla-İlgili-Bölüm-Okuyanlara-Öneriler

Bilgisayar Alanıyla İlgili Bölüm Okuyanlara Öneriler

Bilgisayar alanı çok geniş bir alandır. Bilgisayar alanında birçok alt alan bulunmaktadır. Bilgisayar alanıyla ilgili bölüm okuyan birçok öğrenci neler yapmalıyım diye bocalamaktadır. Bu yazıda bilgisayarla ilgili bölüm okuyan öğrencilere bazı öneriler anlatılmaktadır.

Bilgisayar alanıyla ilgili bölüm öğrencilerinin kendilerini doğru olarak geliştirmesi için öneriler aşağıda verilmiştir:

Hedefinizi Doğru ve Tam Olarak Belirlemek

Hedef belirlemeniz, neden çalışmanız gerektiğini ve neler yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından önemlidir. Ayrıca istediğiniz hedef gerçekleşmeyeceğinizi anladığınızda başka seçenekleri de belirlemeniz gerekir.

Yapılmış, Yapılan ve Yapılacak İşleri Gözden Geçirmek

Yapacağınız bu gözden geçirme eyleminde, neler yapmanız gerektiğini ve nelerin yapmanızın gerek olmadığı işleri görürsünüz.

Temel Bilgileri İyi Bilmek

İnsanlarla iletişim, dilbilgisi, temel sağlık bilgileri, temel matematik, bilgisayar kullanımı, temel işletme bilgileri gibi bilgileri iyi bilmeniz, üniversite hayatınız ve ilerisi için çok iyi olmasını sağlayabilir.

Dersleri İyi Çalışmak

Dersleri iyi çalışmak, okuduğunuz bölümde olan dersleri öğrenmenizi ya da en azından bu derslerle ilgili ön bilgi edinmenizi sağlar. Ayrıca, sınıf atladığınız zaman daha az dersle uğraşmanızı ve okulu en kısa zamanda bitirmenizi sağlayacaktır.

Bilgisayar Alanıyla İlgili Aldığınız Derslerin Dışında Araştırma Yapmak

Okuduğunuz bölümle ilgili araştırma yapmanın size bu bölümle ilgili ufuklar açacaktır. Okuduğunuz alanın dallarının neler olduğunu, bu dalların tanımlarını ve bu alanla ilgili birçok kavramı bilmeniz gerekir. Ayrıca, araştırma yapmak, istediğiniz ve size en uygun bir alanda uzmanlaşmanızı sağlayacaktır. Bilgisayar alanında aldığınız derslerin dışında araştırmalar yapmak çok önemlidir.

Okuduğunuz Bölümle İlgili Alanın Dışında İstediğiniz ve Size Gerekli Olabilecek Bir ya da Birkaç Alanla İlgilenmek

Tek bir bölüme takılı kalmamalısınız. Gerektiğinde başka alanlarla uzmanlaşmasanız kendinize ve başkalarına yarar sağlayabilir. Örneğin, bilgisayar mühendisliği okuyorsanız, robot sistemleri, bilgisayar destekli otomasyon sistemleriyle de uğraşabilirsiniz.

Teknolojiyi Takip Etmek

Teknoloji gün geçtikçe hızla ilerliyor. Teknoloji haberleri okumanız, teknolojiyle ilgili son gelişmeleri öğrenmeniz size yarar sağlayacaktır. Ancak, teknolojiye gerektiğinden çok para harcamamalısınız. Örneğin, bir cep telefonunuz var ve yeni modeli piyasaya sürüldü. Telefonun yeni modeli sürüldü diye yenisini almaya çalışmak israftır.

Temel Kavramları İyi Bilmek

Bilgisayar alanıyla ilgili temel kavramları iyi bilmeniz, bilgisayar alanıyla ilgili okuduğunuz alanları daha iyi kavramamnızı sağlayacaktır. Temel kavramlara örnek olarak bilgisayar kavramı, bilgi güvenliği, bilgisayar güvenliği gibi kavramlar verilebilir.

İngilizce Dilini İyi Öğrenmek

Bilgisayar alanıyla ilgili araştırmaların çoğu İngilizce’dir ve bilgisayar dillerinin çoğu İngilizce sözcüklerden oluşmaktadır. Bunun için en azından temel düzeyde İngilizce bilmeniz gerekir. Mantık Bilgisini Geliştirmek

Mantık bilgisi, bilgisayar alanının temel konularından biridir. Mantık bilgisini iyice öğrenmeniz gerekir.

Algoritma Bilgisini Geliştirmek

Bilgisayar alanıyla ilgili okuyan öğrencilerin algoritma bilgisini geliştirmesi gerekir. Algoritma bilgisi, bilgisayar alanının temelini oluşturan bilgilerden biridir.

Temel Bilgisayar Donanımı Konusunu İyi Öğrenmek

Bilgisayar donanımı iyi şekilde öğrenmek hem bilgisayar kullanımınızda hem de bilgisayar alanıyla ilgili çözüm üretirken daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Bilinmesi gereken konulara örnek olarak bilgisayar türleri, bilgisayar bileşenleri ve bilgisayar için alınacak donanımın iyi seçilmesi bilgisi verilebilir.

Bilgisayarların ve Bilgisayar Alanının Geçmişini Öğrenmek

Bilgisayarların ve bilgisayar alanının geçmişini öğrenmek hem bilgisayarla ilgili daha çok bilgi edinmenizi sağlar hem de size ilham verir.

En Az Bir Programlama Dili Öğrenmek

Bilgisayar alanıyla ilgili bölüm okuyanların kendilerini geliştirmesi için isterse girdiği bir dersinde öğretilen bir programlama dili isterse kendi seçtiği bir programlama dili öğrenmek bilgisayarla ilgili çözümler sunmak açısından önemlidir. Başlangıç için birçok platform için tasarlanmış bir programlama dili daha yararlı olacaktır. Bilgisayar mühendisliği öğrencileri için başlangıç olarak öğrenilebilecek bir programlama diline örnek olarak C, Java ya da Python verilebilir. Burada önemli olan nokta öğreneceğiniz dilin sözdizimi ya da bu dille birlikte gelen birkaç kütüphaneyi öğrendikten sonra bu dille ilgili en az birkaç kütüphaneyi de öğrenmelisiniz.

En Az Bir Bilgisayar Platformunda İyi Çalışmak

PC, Raspberry Pi, Orange Pi gibi en az bir bilgisayar platformunda iyi çalışmanız gerekir. Bu platformda işletim sistemi kurulumu, bu platformda işletim sistemi yönetimi, bu platform için programlama gibi konuları bilmeniz gerekir. Çalışacağınız bilgisayar platformunu iyice araştırmanız ve kendi seçimlerinize göre karar vermelisiniz. Bilgisayar dünyasında kişisel bilgisayar olarak PC platformu kullanılır ve bu platform için öğrenilir. Elektronikle uğraşıyorsanız bilgisayar ortamı olarak bir mikrodenetleyici platformunu da öğrenebilirsiniz.