Linux / Linux-Hakkında-Genel-Bilgiler

Linux Hakkında Genel Bilgiler

Bu derste Linux hakkında genel bilgiler anlatılmaktadır. Linux çalışmak için ilk önce bu yazı okunmalıdır.

Linux, ilk olarak 1991 yılında Linus Tovarlds tarafından geliştirilen bir işletim sistemi çekirdeğidir. Linux, Linus Tovarlds’ın 1991 yılında Helenski Üniversitesi’nde öğrenciyken UNIX benzeri ücretsiz bir işletim sistemi yazmak için geliştirmiştir. O zamanlarda ücretsiz bir işletim sistemi yoktu. Bu çalışmasını duyurması ve yayınlamasıyla birçok geliştirici Linux çekirdeğini geliştirmiştir. Günümüzde geliştirilmeye devam etmektedir. Günümüzde Linux çekirdeği, The Linux Foundation tarafından geliştirilmektedir. Linux, günümüzde gömülü sistemlerden, süperbilgisayarlara kadar olan geniş yelpazede kullanılmaktadır.

Linux çekirdeğinin ismi Linus Tovarlds’tan gelmektedır. Linus Tovarlds, başlangıçta “Nerds” ya da “Freax” isimlerini düşünmüşse de Linux ismi önerilmiş ve Linux ismi kullanılmaktadır. Linux bir özgür yazılımdır. GPL 2. Sürüm altında dağıtılmaktadır.

Linux çekirdeği, derlenmesi öncesinde yapılandırmalarla birçok bilgisayar ortamına uyarlanabilir.

Linux çekirdeği, güvenli ve hızlıdır.

Birçok yazılım Linux için uyarlanmıştır.

Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemi dağıtımlarına “Linux Dağıtımları” denilmektedir. Linux dağıtımlarına örnek olarak Arch, CentOS, Debian, Fedora, Manjaro, Mint, openSUSE, Pardus, Pisi, Red Hat, SLED, SLES, Solus ve Ubuntu örnek verilebilir. Bir Linux dağıtımı diğerinden farklı bir amaçlı geliştirilmiş olabilir. Örnek olarak bir Linux dağıtımı kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiş olabilir. Başka bir Linux dağıtımı sunucular için geliştirilmiş olabilir.

Resim 2. GNOME Masaüstünü Barındıran Debian’ın Bir Ekran Görüntüsü

Resim 1. XFCE Masasütünü Barındıran Manjaro’nun Bir Ekran Görüntüsü

Resim 2. GNOME Masaüstünü Barındıran Debian’ın Bir Ekran Görüntüsü

Resim 2. GNOME Masaüstünü Barındıran Debian’ın Bir Ekran Görüntüsü

Kaynaklar

Distrowatch; İnternet Adresi: https://distrowatch.com/

Linux; İnternet Adresi: https://www.linux.com/

The Linux Documentation Project; İnternet Adresi: http://www.tldp.org

Not

Bu yazıda adı geçen markalar sahiplerinin ticari markalarıdır.